Prof. Albert Dohorel

Popularizátor vedy, konzultant Philip Morris pre víziu Sveta bez dymu


 • Matka
  Radomila Dohorelová,
  narodená vo Zvolene
 • Otec
  Stefan Günther Uhrenunruh,
  narodený vo Švajčiarsku, v obci Frauenkappelen v kantóne Bern
 • Vzdelanie
  gymnázium — Zvolen

  vysoká škola — Wilhelm Tell Universität Emmentalerloch
 • Titul
  doktor technických vied, odbor Popularizácia vedy

 

Dôležité momenty zo života profesora Dohorela:

 

Ako žiak základnej školy sa prihlásil na súťaž mladých vynálezcov v Ženeve. Do finálového kola priniesol model islandskej ľadovej sopky Eyjafjallajökull, ktorý vlastnoručne vyrobil zo sadry a naplnil horľavou zmesou celuloidu a nastrúhaných prskaviek. Model takmer vyhral prvú cenu, ale pri soptení sa z jeho kráteru vyvalil oblak dymu, ktorý spustil poplach a protipožiarne sprchy vyplavili celú budovu. Albert tak prišiel o cenu, získal však riaditeľské pokarhanie a obdiv svojich spolužiakov. Ďalší ročník súťaže vyhral s vylepšeným modelom sopky, v ktorom dym nahradil bezpečnou hmlou zo suchého ľadu.

Ešte ako dieťa prekvapil celú rodinu svojím vynálezom vonných tyčiniek, ktoré sa nepálili, ale zahrievali statickou elektrinou (ebonitová tyč + líščí chvost).

Jeho švajčiarsky dedko Wilibald Uhrenunruh (dedko z otcovej strany) bol vo svojej mladosti nádejným cyklistom, vynikal hlavne v horských prémiách. Potom však začal fajčiť, strácal dych a nakoniec mohol jazdiť už len z kopca. Albert sa rozhodol, že dedkovi pomôže. Stavil sa s ním, že keď dokáže prejsť na bicykli sto metrov a pritom žonglovať, dedko prestane fajčiť. Albert stávku vyhral, dedko splnil svoj sľub a úplne prestal fajčiť. Potom, naopak, on prehovoril Alberta, aby spolu začali jazdiť na bicykloch po alpských chodníkoch a naháňali divé svište.

Na základe svojho osobného zážitku s dedkom Wilibaldom začal Albert študovať na vysokej škole popularizáciu vedy, aby dokázal presvedčiť o životnom štýle bez dymu čo najviac ľudí.

Albert založil ešte na univerzite so svojou kolegyňou z ročníka Ursulou start-up na výrobu nedymiacich udiarní.

Čoskoro po svojom návrate na Slovensko Albert pre milovníkov nostalgických jázd, ktorým záleží na ekológii, vynašiel nedymiaci parný rušeň, v ktorého kotle ohrieva vodu na paru namiesto uhlia elektrina z fotovoltických panelov na streche.

Profesor Dohorel so svojimi priateľmi plánuje založiť občiansku iniciatívu na premenovanie mesta Dymovo na Nedymovo, Horehronia na Nehorehronie či mesta Žiar nad Hronom na Teplo nad Hronom.

Profesor Dohorel vylepšuje ľudové obyčaje: dva týždne pred Veľkou nocou, na tzv. Smrtnú nedeľu chce namiesto tradičného pálenia Moreny zaviesť váľanie Moreny. Figúry Moreny už nebudú horieť, ale ľudia ich budú kotúľať z kopca. Pritom môžu zároveň čistiť prírodu od ohorkov alebo vysádzať mladé stromčeky.

 

* Profesor Albert Dohorel je fiktívna postava, ktorá sa nezakladá na reálnej osobe, ale všetky informácie na tejto webovej stránke sú reálne a podložené desiatkami rokov vedeckých výskumov. Akákoľvek podobnosť s reálnymi osobami je teda čisto náhodná.

 

Dôležitá informácia:
Bezdymové výrobky nie sú bez rizika. Obsahujú nikotín, ktorý je návykový a sú určené pre dospelých, ktorí by inak pokračovali vo fajčení alebo používaní iných nikotínových výrobkov.

Výrobky obsahujúce nikotín by nemali používať neplnoletí, osoby ohrozené alebo trpiace ochoreniami srdca, diabetici, tehotné a dojčiace ženy a osoby s epilepsiou alebo iným ochorením vyvolávajúcim záchvaty.

Naša veda
Výrobky bez dymu